Styrelse

Partistyrelsen är partiets högsta beslutande organ näst efter medlemsmötet. Enligt partiets stadgar är styrelsen ”ett långsiktigt, beslutande och strategiskt organ för partiet och har ett kollektivt ansvar för partiets verksamhet och att medlemsmötets beslut genomförs.” Styrelsen väljer bland annat partiledare, tecknar partiets firma, och beslutar om budget.

Styrelsen arbetar enligt en arbetsordning och är transparent i publicering av protokoll. Alla styrelsens möten är öppna för partimedlemmar, förutom fall där känsliga frågor eller personuppgifter behandlas.

Presentation av styrelsen

Malin Ahnberg, sammankallande
Email: maalin.ahnberg@gmail.com
Telefon: 0708763655

 

Göran Widham, sekreterare
Email: goran.widham@piratpartiet.se
Blogg: fridholm.net
Facebook
Twitter: Widham
Google+
Telefon: 0761728080

 
 

Anton Nordenfur
Email: anton.nordenfur@piratpartiet.se
Hemsida: antonnordenfur.com
Telefon: 0707496840

 

janlindgren
Jan Lindgren
Email: jan.lindgren@piratpartiet.se
Blogg: janlindgren.se
Twitter: janlindgren
Telefon: 0707-221 413

 

jimmiekarlssonJimmie Karlsson
Email: jimmie.karlsson@piratpartiet.se
Skype: osten_jk
Telefon: 0733-720703
Blogg: jimmiekarlsson.se
Twitter: JimmieK_

 

Erik Hultin
Email: erik.hultin@piratpartiet.se
Blogg: erikhultin.se
Facebook
Telefon: 073-816 21 92

 

iclg0pwmqkpbznveo8inMattias Lundbäck

 

teamMikaelMikael Holm
Email: mikael.holm@piratpartiet.se

 

Troed Sångberg
Google Plus
Blogg: troed.se
Email: troed.sangberg@piratpartiet.se

 

C Magnus Berglund
Email: c.magnus.berglund@piratpartiet.se
FacebookGoogle PlusTwitter
Blogg: cmagnusb.wordpress.com
Skype: cmagnusb
Telefon: 0705-18 20 25

opassandeEmma Marie Andersson
Twitter: opassande
Gplus: +emmamarieandersson
Email: opassande@gmail.com
Hemsida: opassande.se

 

 

collentineJosef Ohlsson Collentine
Twitter: collentine
Skype: josef.ohlsson.collentine
Email: josef.ohlsson.collentine@piratpartiet.se
Telefon: 073-824 98 49

 

 

calle_1915x2795Carl Johan Rehbinder
Email: calle@rehbinder.se 
Hemsida: tantrikblog.wordpress.com / rehbinder.se/calle
Facebook, Twitter
Skype: callerehbinder
Telefon: 070-79 76 333

 

leifsvahn

Leif Svahn
Email: leif.svahn@piratpartiet.se
Telefon: 073 18-210 99
Twitter: lsvahn

 

Sammanställning av mandat

Fem styrelseledamöter väljs av medlemmarna varje höstmöte, och sitter under en treårsperiod. Styrelsen består alltså av femton medlemmar i taget. Vakanta platser fyllnadsväljs på nästa medlemsmöte.

Mandat t o m 2015-12-31
Anton Nordenfur
Troed Sångberg
C Magnus Berglund
Malin Ahnberg
Jimmie Karlsson

Mandat t o m 2016-12-31
Göran Widham
Vakant (Nils Kadesjö lämnade partistyrelsen i december 2014)
Mattias Lundbäck
Erik Hultin
Jan Lindgren

Mandat t o m 2017-12-31
Mikael Holm
Marie Andersson
Josef Ohlsson Collentine
Carl Johan Rehbinder
Leif Svahn