English
 

Hjälp till med telekompaketet NU!

Share |

Det är bråttom med tillägg 166 till EUs telekompaket, som garanterar internetanvändarna tillgång till ett öppet internet. Innan klockan 12.00 den 29 april måste tillägget ha stöd av tillräckligt många parlamentariker.

Mer detaljer hos HAX och Amelia Andersdotter (vårt andranamn på EU-listan). Hjälp till genom att kontakta Europaparlamentariker idag!

Samtidigt behöver gruppen bakom telekompaketet.se och werebuild.eu hjälp i arbetet med att garantera stöd i omröstningen i Europaparlamentet den 5 maj. Hjälp till med aktivism, webbhackande, eller texter. Mer information på werebuild.eu, maila telekompaketet@tapirbyran.se eller dyk in på #telekompaketet på irc.freequest.net.

Kommentarer

Måtte PP vinna mandat i EU-valet, annars tror jag nog att vi får uppfinna och bygga ett nytt internet - för dagens makthavare vill ha bort det. Inte för att det är en ny idé - Microsoft, som jag hoppas alla vet, försökte ju KÖPA internet och kalla det för the microsoft network. I tidernas begynnelse, typ.
De gick bet, som tur var.

Nu gör vi det genom lagar och regler istället. Mycket lättare, kan tänkas - såvida inte PP sätter käppar i hjulet, dvs :)

Denna gången gick det inte.
Telekompaketet – Och nu..?
Om Citizen’s Rights Amendments

Antar att CRA är vårat sista hopp.

Har komponerat en snabb och enkel howto med tillhörande lista över mail till alla EU-parlamentariker samt ett standardmail på engelska. Denna finns på http://totmacher.eu/lillis/meps/.

Du bör nog ändra så att det står torsdag 30:e april istället för fredag 30:e april som det står nu. På fredag är det första maj. ;)